Az egészséges víz az emberiség közös kincse
A víz és az egészség fogalma nem is olyan régen még teljesen magától értetődő módon összekapcsolódott. A köztudatban már évszázadokkal ezelőtt is benne volt, hogy tiszta, egészséges víz nélkül nincs egészség. A régebbi korokban a víz tisztaságát elsősorban járványos betegségek baktériumai, vírusok és más természetben előforduló rizikófaktorok veszélyeztették.
Napjainkban az egészséges víz legnagyobb ellensége az emberi tevékenység, elsősorban az ipar és a vegyszerekkel dolgozó nagyüzemi mezőgazdaság, ami folyamatosan szennyezi az ivóvízbázist. A különböző nagymélységű fúrt kutakból származó vizek és az ásványvízforrások részben kielégítik az egészséges víz iránti egyre növekvő igényt, de ezek sajnos csak a fogyasztás relatív csekély részét teszik ki.
A felszíni vizek (folyók, tavak) tisztán tartása nélkül, az emberiség szomjúságra van ítélve, pedig ma még relatíve alacsony anyagi ráfordítással rendezhető volna ez a helyzet, úgy lokális, mint globális szinten, csupán együttműködés kellene hozzá és a tiszta víz mindenki számára biztosított volna.